Overview
Specification
A070VW08 V2

A070VW08 V2 Basic Information
| Panel Model | A070VW08 V2 |
|---|---|
| Panel Brand | AUO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| A070VW08 V2 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | A070VW08 V.2 |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
A070VW08 V2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800×480(RGB) (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Horizontal Stripe |
| Pixel Density | 133 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1905×0.0635 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1905×0.1905 mm (H×V) |
| Weight | 160g |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 152.4×91.44 mm (H×V) |
| Bezel Area | 154.40×93.44 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 165×104 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.1±0.3 mm |
| Holes & Brackets | Without |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
A070VW08 V2 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 12/18 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 65/65/50/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.33/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
A070VW08 V2 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Total Power Consumption | 2.30W (Typ.) |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
A070VW08 V2 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S11P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 8.5/9.6/10.5V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 220mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 1.848/2.112/2.31W (Min./Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
A070VW08 V2 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | TTL (1 ch, 8-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.3/5/-5/14/-14V (Typ.)(VCC/VDPA/VDNA/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 6.23/5.42/-5.44/3.88/-3.94mA (Typ.)(ICC/IDPA/IDNA/IGH/IGL) |
| Panel Power Consumption | 0.19W |
| Voltage for Display Signals | GND≤VIL≤0.3VCC; 0.7VCC≤VIH≤VCC |
| Interface Type | FPC |
